22kilo

Grill a dieta

Grill a dieta

Możliwość komentowania Grill a dieta została wyłączona

Już w ten weekend rozpoczyna się majówka, a wraz z nią sezon grillowy, który potrwa aż do późnej jesieni. To dobrze, grillowanie jest sprzymierzeńcem Twojej diety. Pod warunkiem, że unikniesz kilku częstych błędów.

Grillowanie to wspaniały sposób obróbki mięs, ryb i warzyw. Grill pozwala na przygotowanie jedzenia bez używania tłuszczu, a na dodatek wypala naturalny tłuszcz zawarty w mięsie. Pozytywna jest też sama idea grillowania – powolnego przygotowywania jedzenia na świeżym powietrzu, często w towarzystwie całej rodziny i/lub znajomych. Same plusy? Prawie.

Karkówka, kiełbaski – to częsty wybór na grilla i wcale nie najlepszy. Tłuste mięso można wytopić podczas grillowania, ale tłuszcz ściekający prosto na rozżarzony węgiel spala się tworząc związki rakotwórcze (tak mówią). Im więcej więc wytopionego tłuszczu, tym potencjalnie bardziej szkodliwe mięso. Lepiej wybrać kawałek chudego mięsa, np. pierś z kurczaka lub rybę. Grillują się szybko, a im krótsza obróbka cieplna, tym więcej wartości odżywczych zatrzymanych w jedzeniu.

Uważaj na przyprawy – nie używaj gotowych mieszanek, które zawierają przede wszystkim sól ani tym bardziej nie sięgaj po gotowe, przyprawione mięso. Po co kupować coś napełnionego konserwantami, skoro można samemu przygotować prostą zalewę? Moja ulubiona, ekspresowa, składa się z dwóch składników: miodu i musztardy, które łączy się w proporcji 1:1. Wystarczy włożyć do niej mięso na 2 – 3 godziny przed przyrządzaniem. Nie potrzeba już innych przypraw. Oczywiście, możesz sięgnąć po marynatę na bazie oleju/oliwy i świeżych ziół oraz odrobiny soli.

Grillowanie to nie tylko jedzenie, ale także napoje. Nie polecam picia alkoholu na diecie – alkohol jest kaloryczny i sprawia, że trudniej nam zapanować nad apetytem. Jeżeli jednak chcesz coś wypić zamiast piwa wybierz wino – najlepiej pij je zmieszane z zimną wodą. Kupne soki z kartonu też zastąp wodą. Pamiętaj też, że im bardziej słone i pikantne potrawy, tym bardziej będzie Ci chciało się pić.

Co zrobić, by Twoja dieta skorzystała na grillu maksymalnie

Czy u Ciebie też grillowanie zawsze trwa znacznie dłużej, niż wszyscy się spodziewali? Po długim czekaniu wypełnionym gorącą dyskusją na temat tego, gdzie przesunąć który kawałek miejsca, wszyscy wygłodniali rzucają się na nie do końca upieczone mięso. Żeby niknąć takiego poczucia wygłodzenia, zawczasu pomyśl o jakiś przekąskach. Ponieważ na obiad będzie mięso, wybierz coś lekkiego, najlepiej surowe warzywa i dużo świeżej sałaty, polanej lekkim dressingiem.

Nie zapomnij też o dodatkach. Grill to zazwyczaj mięsna wyżerka, ale na ruszcie można przygotować też warzywa, np. bakłażana czy paprykę. Fajnym pomysłem są szaszłyki drobiowo-warzywne, które mają mięso i dodatki w jednym. Nie zapomnij też o „wypełniaczu”: przygotuj ziemniaki z wody i podaj je bez tłuszczu. Mięso powinno stanowić tylko 1/4 Twojej porcji.

Grill a dieta w liczbie

Poniżej lista kaloryczna popularnych dań z grilla (za interwellness.pl):

  • Filet z piersi kurczaka – 150 kcal
  • Filet z dorsza – 105 kcal
  • Łosoś – 250 kcal
  • Kiełbasa śląska – 330 kcal
  • Karkówka – 300 kcal
  • Kaszanka – 220 kcal
  • Boczek – 500 kcal.

Przepisy idealne na grilla

Sos ajvar do potraw z grilla

Szaszłyki z kurczaka w sosie jogurtowym

Sos BBQ

Lemoniada

Jesienny hamburger jaglany

Hamburgery

Chłodnik ogórkowy z pistacjami

Sałatka z gruszką i serem pleśniowym