22kilo

Najzdrowsza kaszka dla niemowlaka

Najzdrowsza kaszka dla niemowlaka

Możliwość komentowania Najzdrowsza kaszka dla niemowlaka została wyłączona

Zamiast przygotowywać kaszki błyskawiczne dla dziecka, warto poznać ten prosty przepis. Kasza jaglana jest w końcu najzdrowszą z kasz. No i mój synek się nią zajada.

Mały właśnie skończył 10 miesięcy i nadal karmię go piersią. Nie znaczy to, że od czasu do czasu nie dostaje mleka modyfikowanego. Mimo początkowych obiekcji, co wieczór zaczęłam mu podawać mm z kaszką błyskawiczną ryżową lub kukurydzianą. Dzięki temu i on i ja mogliśmy lepiej wyspać się w nocy.

Jednak niedawno byliśmy z Małym u rodziny. Sporo takiej kaszki na mm zostało, ciotka powiedziała więc: „dajcie to psu. Pies zje wszystko”. A jednak nie wszystko. Do zmodyfikowanego mleka nawet nie zajrzał. To co jest w tym jedzeniu dla dzieci?!

Na drugi dzień postanowiłam ugotować dla dziecka kaszę jaglaną. Zniknęła w mig i żałuję, że nie podawałam mu jej szybciej (kaszka jaglana jest też bezglutenowa). Myślę, że dla mniejszych dzieci trzeba by ją zmiksować blenderem. Ta w mojej wersji jest mięciutka i delikatna.

Składniki:

  • 2 łyżki kaszy jaglanej,
  • Szklanka wody (+ wrzątek do sparzenia kaszy),
  • Przetarty lub pokrojony owoc.

Przygotowanie:

  1. Rozgrzewam rondelek z grubszym dnem, na minutę – dwie wrzucam kaszę i prażę ja w suchym rondelku. Kasza jaglana dla dziecka nie powinna się przypalić; będzie uprażona, gdy zacznie ładnie, orzechowo pachnieć. Przesypuję ją na sito i przelewam wrzątkiem.
  2. Sparzoną kaszkę wrzucam znowu do rondelka i od razu zalewam szklanką zimnej wody. Ustawiam na mały ogień i gotuję bez przykrycia przez około 20 minut, co jakiś czas mieszając. Pod koniec gotowania, gdy wody jest coraz mniej, mieszam częściej i pilnuję cały czas. Gdy już niemal cala woda się wygotuje, wyłączam ogień i przykrywam pokrywką. Odstawiam na kilka minut, by resztka wody się wchłonęła.
  3. Podaje przestudzoną z owocami lub samą.

Taka porcja jest dość duża i dziecko nie zawsze zje cała. Można łatwo ją odgrzać na drugi dzień w rondelku z odrobiną wody.