22kilo

Zimny deser: mrożona mleczna kanapka

Zimny deser: mrożona mleczna kanapka

9 komentarzy

Dawno temu, w odległych i niepamiętnych czasach lubiłam sięgać po mleczne kanapki, gdy miałam… kaca. Zawarta w tych przekąskach dla dzieci (!) chemia, tłuszcz i cukier stanowiły świetną pożywkę dla mojego strutego alkoholem organizmu. Przygotowana przeze mnie dziś mrożona mleczna kanapka z orzechowym spodem w wersji raw i jogurtowym nadzieniem z chia pewnie jest zbyt zdrowa, żeby pomóc na kaca. W każdej innej sytuacji – sięgajcie po nią śmiało. 

Patrząc dziś za okno ciężko uwierzyć, że już niedługo będzie tak ciepło, że znów będziemy narzekać na upały i marzyć o zimnych przekąskach. Wówczas przypomnijcie sobie ten skromny przepis, bowiem jest naprawdę prosty do wykonania. Co więcej, jest po prostu niezwykle zdrowy: ciastko składa się wyłącznie z orzechów, daktyli i oleju kokosowego, a krem z jogurtu i nasion chia. Ponad połowa składników jest więc uważana za superfoods :). Mleczna kanapka może niekoniecznie jest niskokaloryczna – z pewnością ma mniej kalorii niż jej sklepowy odpowiednik, choć orzechy nie należą do najmniej kalorycznych. Jednak zapewnia super dużo energii i spokojnie możecie sięgnąć po nią bez wyrzutów sumienia.

mleczna-kanapka-2

mleczna-kanapka-3

Inspiracją do stworzenia tego przepisu była akcja na Durszlaku, w której do wygrania jest książka Jolanty Naklickiej-Kleser „Lodovo, czyli domowe zdrowe lody, zimne desery i smoothie„.

Składniki (na 4 porcje):

  • 1/2 szklanki orzechów włoskich,
  • 1/2 szklanki orzeszków ziemnych, prażonych i niesolonych,
  • 1 łyżka kakao,
  • 8 suszonych daktyli,
  • 2 łyżki oleju kokosowego, rozpuszczonego*,
  • duże opakowanie jogurtu greckiego (400 g, wystarczy trochę mniej),
  • 1/2 szklanki nasion chia,
  • 1 łyżka miodu,
  • 1 łyżka soku z cytryny.

*Olej kokosowy najłatwiej rozpuścić w kąpieli wodnej. Wystarczy przełożyć go do szklanki i wstawić do miseczki z ciepłą wodą.

Przygotowanie:

  1. Zalewam suszone daktyle gorącą wodą, odstawiam na kilkanaście minut. Do miski wsypuję oba rodzaje orzechów i miksuję przez chwilę blenderem – nie chcę uzyskać jednolitej konsystencji, kawałki orzechów powinny pozostać.
  2. Masę orzechową mieszam z kakao. W osobnym naczyniu dokładnie blenduję odsączone z wody daktyle. Jeżeli są zbyt suche do zblendowania, można dodać odrobinę wody, w której się moczyły.
  3. W misce mieszam masę orzechowo-kakaową, dodaję zblendowane na gładko daktyle i rozpuszczony olej kokosowy. Całość dokładnie mieszam łyżką (jeżeli całość będzie zbyt sucha i nie będzie się kleić można dodać nieco więcej oleju kokosowego, wody z daktyli lub odrobinę miodu).
  4. Masę przekładam do plastikowego opakowania i mocno dociskam. Odstawiam do zamrażalnika na 2 godziny.
  5. Jogurt mieszam z miodem i sokiem z cytryny. Jeżeli masa jest zbyt mdła – można doprawić ją większą ilością miodu lub cytryny. Jogurt następnie mieszam dokładnie z chia, odstawiam na 10 minut. Ponownie mieszam i wstawiam na 2 godziny do lodówki.
  6. Po tym czasie wyjmuję z zamrażalniki ciastko orzechowe. Delikatnie wyjmuję masę i kroję ją na 8 równych kawałków. Spody układam znowu w naczyniu, przykrywam je grubą warstwą jogurtu, układam na górze drugą część ciastka. Całość wstawiam na kilka godzin do zamrażalnika.

Domowa mleczna kanapka jest już gotowa. Najlepiej wyjąć ją z zamrażalnika na około pół godziny przed podaniem.

Co ciekawe, ciastko orzechowe i jogurt z chia można jeść także w formie dwóch osobnych deserów – puddingu chia i batoników raw. Ale razem smakują po prostu najlepiej.


LODOVO, ZDROVO, DOMOVO!

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Seaside Stories
Gość

Dla mnie świetny pomysł, bo i bez kaca lubię mleczne kanapki :DDD

Natalia - Naturalnie Niebanalnie
Gość

Ooo, musi być pyszna! Nigdy nie przepadałam za mlecznymi kanapkami ze sklepu, bo są strasznie sztuczne w smaku. Ale Twoja jest z prawdziwego jedzenia, więc na pewno wypróbuję! 🙂

Agnieszka
Gość

Ciekawi i nietuzinkowy pomysł 🙂

Paulina
Gość

Pięknie wygląda ta kanapka. Na pewno skorzystam z Twojego przepisu i zaprezentuję swojej rodzinie taką przekąskę 🙂

gin
Gość

Kaca nie miewam, więc z przyjemnością bym takie cudo trzymała w zamrażarce 🙂 Choć, póki co, upały również nam nie grożą… 😉

Monika
Gość

Fajny przepis, wypróbuję :).