22kilo

Placki pomarańczowo-jaglane z dżemem z rokitnika. Śniadanie bez Pieczywa #1

Placki pomarańczowo-jaglane z dżemem z rokitnika. Śniadanie bez Pieczywa #1

13 komentarzy

Przy dodawaniu tego wpisu największy problem miałam przy wymyślaniu nazwy. Bo placki pomarańczowo-jaglane nie oddają w pełni charakteru tego pysznego, słodkiego, ale lekko kwaskowatego śniadania, ani tym bardziej wszystkich zdrowotnych dobrodziejstw, które w nim znajdziemy.

Są więc płatki jaglane, znacznie łatwiejsze i szybsze w stosowaniu od kaszy jaglanej, jest sok z pomarańczy, który jest wystarczająco słodki, by zrezygnować z dodatku cukru. Jest mąka pełnoziarnista, która sprawia, że placki są bardzo sycące, a zawarte w nich węglowodany złożone uwalniają swoją energię stopniowo, jeszcze długo po zakończeniu posiłku. W ramach spoiwa użyłam tutaj nasion chia, popularnego super food, dzięki któremu placki dodatkowo wyglądają jakby były piegowate. Kropką nad „i” w tym przepisie jest dżem Łowicz 100% z owoców Rokitnik, który wspomaga układ trawienny. Dżem w smaku jest lekko kwaskowaty, słodzony tylko cukrami naturalnie występującymi w owocach. Takie śniadanie lub drugie śniadanie pojawia się u nas ostatnio dość często i jem je bez wyrzutów sumienia. A czy dodałam, że placki smażę na oleju kokosowym?

placki-pomaranczowo-jaglane-1placki-pomaranczowo-jaglane-3

Tym wpisem chciałabym zapoczątkować nowy, cotygodniowy cykl na blogu: śniadanie bez pieczywa. Nie mam nic przeciw pieczywu jako takiemu, ale wiem też, jak łatwo popaść w rutynę i zastępować chlebem czy bułką kolejne posiłki: śniadanie, drugie śniadanie, kolację. Dlatego chcę przedstawiać Wam zdrowe i syte propozycje śniadań, dzięki którym unikniecie sięgania po pieczywo.

Składniki:

  • 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy,
  • 1 szklanka płatków jaglanych,
  • 3 – 4 łyżki mąki pełnoziarnistej,
  • szczypta różowej soli (lub zwykłej),
  • szczypta sody oczyszczonej,
  • 1 łyżka nasion chia,
  • 1 – 2 łyżki oleju kokosowego do smażenia,
  • dżem Łowicz 100% z owoców Rokitnik do podania.

Przygotowanie:

    1. Wyciskam sok z dwóch – trzech pomarańczy i odmierzam go szklanką. Dodaję płatki jaglane w proporcji 1:1 (może być trochę więcej lub trochę mniej niż równo 1 szklanka), dodaję mąkę, nasiona chia i mieszam. Odstawiam do lodówki na godzinę, żeby płatki jaglane napęczniały. Można też przygotować ciasto wieczorem i usmażyć rano, żeby oszczędzić cenny czas o poranku.
    2. Wyciągam ciasto i mieszam je jeszcze raz – powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Jeżeli jest za rzadkie, dodaję trochę mąki (jeśli zbyt luźne trochę soku powinno pomóc). Na patelni rozgrzewam olej kokosowy i łyżką nakładam średniej wielkości placuszki i lekko je spłaszczam, żeby były równe. Smażę do zrumienienia na dość silnym ogniu (ale nie najsilniejszym) przez około 2 minuty na jednej stronie, odwracam i smażę jeszcze przez około minutę.
    3. Podaję na ciepło z dżemem Łowicz 100% z owoców rokitnika.


Prozdrowotne dżemy Łowicz na śniadanie – poznaj dobroczynną moc natury taką, że Łooo!

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karola
Gość

Lubię takie super zdrowe pomysły!

Kamil
Gość
Kamil

ale to musi byc dobre, az bym cos zjadl tak mnie nakrecilo 🙂

Julka
Gość

Super przepis! Placki wyglądają na bardzo dobre. Dżemu z rokitnika jeszcze nie miałam okazji spróbować ale również na pewno jest pyszny 🙂

Katarzyna Mierzwa
Gość

Muszę koniecznie spróbować takie zrobić 🙂 a i za dżemem z rokitnika się rozejrzę 🙂

Radosna Chata
Gość

Mmmm, ależ bym zjadła 🙂

Beata
Gość

Pyszne połączenie 🙂

Kiedymamanieśpi
Gość

Wyglądają bardzo smakowicie! Dżemu muszę poszukać, bo ciekawa jestem jego smaku. 🙂

Iwona
Gość
Iwona

Robię bardzo podobne i są pyszne:) Niezły ten dżem z rokitnika – jeszcze takiego nie jadłam. Koniecznie muszę spróbować 🙂

Martoszka
Gość

Wyglądają przepysznie, z chęcią spróbuje. Przepis zapisuje 🙂

Paula
Gość

Bardzo ciekawy pomysł na placki! Na pewno spróbuje! 🙂 pozdrawiam