22kilo

Lekkostrawny rosół z lanymi kluskami (dla karmiących)

Lekkostrawny rosół z lanymi kluskami (dla karmiących)

1 Comment

Rosół – panaceum na wszelkie dolegliwości, podawany tak podczas choroby, jak i w czasie powrotu do zdrowia. Do tego lane kluski, czyli ekspresowa wersja makaronu. 

Jeżeli właśnie wróciłaś ze szpitala po porodzie lub Twój lekarz zalecił Ci stosowanie lekkostrawnej diety z innego powodu albo na przykład wracasz do siebie po przebytej grypie żołądkowej (a ta właśnie zaczyna znowu grasować), ten przepis jest dla Ciebie. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby rosół z lanymi kluskami przygotować po prostu od tak, jako pierwsze danie do obiadu.

W tym tygodniu po raz pierwszy kupiłam całego kurczaka i samodzielnie go rozebrałam. Z kości, na których zachowało się dość sporo mięsa, ugotowałam ten pyszny i tłusty rosół. Ty możesz jednak kupić gotową porcję rosołową albo – nawet lepiej – np. jedno udko. Ugotowane mięso zjesz następnie jako drugie danie, a w roli sałatki zjesz ugotowaną w rosole marchew. W ten sposób drugie danie będzie równie lekkostrawne jak pierwsze.

Składniki:

  • 1 udko z kurczaka (lub porcja rosołowa),
  • pęczek włoszczyzny,
  • szczypta soli, szczypta pieprzu, łyżeczka ziela angielskiego, garść liści laurowych,
  • 30 g (3 łyżki stołowe) mąki,
  • 1 jajko.

Przygotowanie:

  1. Do garnka nalej zimną wodę. Posól. Ilość wody uzależnij od wielkości kawałka mięsa i tego, jak bardzo gęsty i tłusty ma być rosół. Przy średniej wielkości udku nalej około 1,5 litra. Mięso dokładnie umyj, ale nie pozbywaj się tłuszczu. Włóż do wody i poczekaj, aż się zagotuje. W między czasie łyżką cedzakową lub sitkiem ściągaj „szumy”, czyli brudną pianę, która wydobędzie się z kurczaka. Najłatwiej będzie, jeśli po każdym odłowieniu zanieczyszczeń będziesz przepłukiwać sitko pod bieżącą wodą.
  2. Gdy czekasz, aż woda z kurczakiem się zagotuje, obierz i umyj bardzo dokładnie wszystkie warzywa z włoszczyzny. Jeżeli zależy Ci na tym, by rosół był gotowy szybciej, pokrój je w dość grube plastry. Jeżeli jednak masz czas, wrzuć warzywa w całości. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj warzywa, a następnie pozostałe przyprawy (ziele angielskie i liście laurowe w całości, pieprz możesz dodać w całości lub mielony, ja ostatnio wybieram tą drugą opcję).
  3. Rosół powinien gotować się na małym ogniu (delikatnie „pyrkać”) przez co najmniej godzinę, ale ogólnie im dłużej, tym lepiej. Po dwóch godzinach wywar powinien mieć już dość zdecydowany kolor i wyczuwalny aromat, a warzywa być bardzo miękkie.
  4. Teraz czas na zrobienie lanych klusek. Do kubka wbij jajko, posól odrobinę do smaku i dodaj mąkę. Wymieszaj łyżeczką, aż masa dokładnie się połączy i pojawią się bąbelki powietrza. W małym garnku zagotuj wodę. Weź niewielką porcję ciasta na łyżeczkę i niewielkim strumieniem wlewaj ciasto na wrzątek, od czasu do czasu zamieszaj. Ciasto będzie natychmiast tężeć we wrzącej wodzie. Wyciągnij sitkiem lub łyżką cedzakową, nałóż na talerz i zalej rosołem.
  5. Lane kluski możesz też lać bezpośrednio do rosołu, jeżeli planujesz zjeść cały od razu. Możesz też odlać porcję rosołu do mniejszego garnuszka i tam zrobić kluski.

rosol 2

Kluski robione z tego przepisu pasują nie tylko do rosołu, ale również do innych klarownych zup (raczej nie dodałabym ich do gęsty zup kremów), a robi się je niezwykle łatwo. Jest to wręcz dziecinnie proste, dlatego możecie w gotowanie włączyć swoje dzieci.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
GRZEGORZ
Gość
GRZEGORZ

Przy diecie lekkostrawny nie używa się ziela, liści, soli, pieprzu i pora.