22kilo

Dżem z rabarbaru

Dżem z rabarbaru

Możliwość komentowania Dżem z rabarbaru została wyłączona

Słodycz przełamana lekko kwaśnym smakiem rabarbaru i podkreślona nutą prawdziwej wanilii – taki dżem to najprostszy sposób na przechowanie smaku wiosny do zimy. 

W tym roku po raz pierwszy zajęłam się „obróbką” rabarbaru. W zeszłym jakoś brakowało mi pomysłu, a zanim wpadłam na coś konkretnego, rabarbar zniknął ze sklepów. W tym roku postanowiłam więc, że będę szybsza i już upiekłam ciasto kruche z rabarbarem oraz przygotowałam ten dżem, na który przepis teraz Wam podam.

Składniki (na 2,5 słoiczka):

  • 5 łodyg rabarbaru (im bardziej czerwone, tym słodsze), po obraniu i pokrojeniu ponad 700 g,
  • ok. 150 cukru trzcinowego żelującego,
  • laska wanilii,
  • odrobina wody.

dżem z rabarbaru 1

Przygotowanie:

  1. Rabarbar dokładnie myję, usuwam liście, kroję na kawałki o grubości pół centymetra. Wkładam je do garnka, dodaję odrobinę wody – rabarbar będzie gotował się w niej póki sam nie puści soku. Dodaję cukier żelujący (im więcej, tym słodszy dżem, ja chciałam zachować nieco kwasowości). Laskę wanilii rozcinam na pół, tak żeby jej nasiona mogły swobodnie wypaść podczas gotowania.
  2. Gotuję na najmniejszym ogniu przez około pól godziny – aż rabarbar zmięknie i zacznie się rozpadać, a dżem zgęstnieje na tyle, by przejść test spodeczka – kropla dżemu wylana na spodeczek powinna być zwarta i nie spływać. W tym czasie co jakiś czas mieszam. Wyciągam wanilię (jeżeli w środku zostało sporo ziaren można je wycisnąć do dżemu), przekładam dżem do słoików i pasteryzuję. Naklejam winietki i odstawiam do szafy.

Przy robieniu tego dżemu nie rezygnujcie z wanilii – to ona odpowiada za jego niesamowity aromat. Nie zastępujcie jej też cukrem wanilinowym – to sama chemia, a naturalną wanilię można coraz łatwiej i taniej kupić w zwykłych marketach (ja ostatnio kupiłam opakowanie dwóch lasek wanilii w Biedronce za chyba 5 – 6 zł).

Zazwyczaj w przepisach podaje się, by cukier mieszać z owocami (w tym przypadku: warzywami) w proporcji 1:1 – ja jednak zawsze dodaję o wiele mniej cukru. Dżem uda się tak samo, a po co dodawać sobie dodatkowych kalorii do jedzenia? Pamiętajcie, zawsze łatwiej dosłodzić dżem niż później pozbawić go nadmiernej słodkości.

Dżem świetnie sprawdzi się nie tylko do kanapek – można wykorzystać go jako farsz do ciasta albo dodać go do naleśników czy pancake`ów.
dżem z rabarbaru 3

 

Przepis dodaję do akcji Rabarbarowa rewolucja