22kilo

Naucz się gotować z Julią Child

Naucz się gotować z Julią Child

Możliwość komentowania Naucz się gotować z Julią Child została wyłączona

Jeżeli nie wiecie czym jest i jak przygotować deglasowany sos, jak przyrządzić przegrzebki oraz jak wyczarować idealny sos beszamelowy, wówczas książka kucharska Gotuj z Julią to pozycja dla Was.

Gotuj z Julią. Niezbędne przepisy i porady mistrzyni kuchni autorstwa Julii Child to wyjątkowa książka kucharska, którą chciałabym krótko dla Was zrecenzować. Uważam, że jest to pozycja, z którą warto się zapoznać, a najlepiej – stale mieć na półce.

Najważniejszą książką Julii jest oczywiście Mastering the Art of French Cooking, nie przetłumaczone niestety na język polski i dostępne raczej w Internecie niż w księgarniach. Gotuj z Julią to pozycja wydana później, która stanowi niejako uzupełnienie tamtej księgi wydanej w dwóch tomach i nie jest klasyczną książką kucharską – chociaż są tutaj przepisy na konkretne dania, to w rzeczywistości najważniejsze są porady dotyczące pichcenia w ogóle.

Już w Moim życiu we Francji Child wielokrotnie podkreśla, że tworząc swoją encyklopedię kuchni francuskiej zależało jej nie tylko na tym, by podać przepisy na najciekawsze francuskie dania, ale również na tym, by dowiedzieć się, dlaczego daną potrawę należy przygotowywać w ten, a nie inny sposób; dlaczego jeden typ mąki sprawdza się lepiej niż inny oraz co zrobić, by uratować danie lub sos. Takie podejście jest właśnie bardzo ważne w Gotuj z Julią. Często na jeden przepis przypada kilka porad kuchennych, dotyczących tego, jak kroić warzywa czy przesiewać mąkę. Jeden z rozdziałów jest w całości poświęcony tematyce gotowania warzyw, z podziałem na gotowanie na parze i tradycyjne oraz podpowiedziami, z czym dane warzywa podawać.

Kolejną zaletą książki jest fakt, że większość przepisów od razu pojawia się w kilku wariantach – to pozwala na oszczędność miejsca i podaniu kilku ciekawych przepisów w jednym miejscu. Inaczej jest w dziś wydawanych książkach, gdzie ilustracje zajmują większość miejsca i szybko okazuje się, że samych przepisów jest ledwie kilkadziesiąt.

Moje ulubione przepisy

Dzięki Gotuj z Julią po raz pierwszy udało mi się przygotować idealny sos beszamelowy (przynajmniej w mojej skromnej ocenie) oraz dowiedziałam się, jak robić sosy do mięs czy jak przygotować przegrzebki – chociaż na razie jest to wiedza wyłącznie teoretyczna. Bardzo spodobał mi się przepis na prostą zupę warzywną, której sekret polega na tym, że do jej przygotowania nie potrzeba wywaru warzywnego ani rosołu (co za oszczędność czasu i naczyń!). Przepis jest nie tylko prosty, ale na dodatek do zupy można wrzucić wszystkie warzywa, jakie mamy pod ręką. Zresztą podawałam przepis na zupę inspirowaną tą z porady Julii tutaj.

gotuj z julią 2Niestety, większość z przepisów z książki nie nadaje się na bloga dietetycznego, ponieważ Julia do wszystkiego z ogromną chęcią dodaje masło, a jej kuchnia jest równie pełna smaku jak i tłuszczu, w myśl zasady, że należy jeść mało, ale za to pysznie i nie rezygnując z drobnych przyjemności. Każdemu natomiast spodoba się rozdział poświęcony sprzętom niezbędnym w kuchni oraz słowniczek terminów kulinarnych, nawet jeżeli miałby się z nim zapoznać tylko po to, by lepiej rozumieć o czym mówią w programach kulinarnych.